A fuvarozás igen kockázatos vállalkozás, baleset bekövetkezése esetében pedig roppant kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetnek a fuvarosok.
Számos előre ki nem számítható balszerencse okozhatja a szállított áru megkárosodását, a megkárosodott áruért a feladó már nem felel, a vevő pedig nem fizet. Ezáltal igen komoly anyagi elszenvedője lehet a balszerencsének a fuvaros, ezért is nagyon fontos biztosítást kötni.
A CMR biztosítási szerződés
A CMR biztosítása minden olyan biztosítási szerződést lefed, amely a fuvarozót védi azon esetekben, amikor közúti baleset során az áru megsérül, meghibásodik, és ez a baleset a fuvarozó sofőr hibáján kívül történt (a sofőr nem szándékosan okozta a balesetet). A szerződés azokra az esetekre is kiterjed, amikor az áru feladója, valamint az áru átvevője két különböző országban található, és közülük legalább az egyik ország szerződésben áll a CMR Egyezménnyel. A CMR Egyezménnyel szerződésben áll az Európai Unió valamennyi tagállama, valamint Nagy-Britannia, Írország és Törökország egész területe is.
Azzal azonban mindenképpen tisztában kell lennünk, hogy a CMR biztosítás csak és kizárólag a szerződést megkötő fuvarozó vállalkozóra, a szerződésben megjelölt gépjárműre és az ezen gépjármű által vontatott rakományra érvényes, tehát a szerződést megkötő vállalkozó alvállalkozói nincsenek biztosítva automatikusan. Természetesen – mint minden biztosítónál – külön záradékban a CMR-nél is kiterjeszthető élő állatok, hűtött árucikkek, elektronikai termékek mellett az alvállalkozók biztosítására is, ezen kívül az ENSZ és a FÁK közigazgatási területére eső fuvarozásokra is.
A biztosítási díjat a biztosított minden évben egy összegben köteles kifizetni.
A CMR fedezete
Mindazok, akik CMR biztosítást kötnek, védelmet élveznek a fuvarozásra váró áru átvételétől egészen a célba érkezés és a lerakodás végéig tartó intervallumban. Ez a többi fuvarozási kártérítéstől abban tér el, hogy az áru be- és kirakodása is a CMR biztosítás kockázatviselése alá tartozik, noha ebben a tevékenységben a fuvarosnak nincsen kockázatvállalási szerepe. Ebből kiindulva pedig a CMR kockázatviselése alá tartozik az az időszakos várakozási idő, amely a fuvar közben történik, illetve az esetleges kényszerátrakások időtartama alatt előforduló károk megtérítései is.
A biztosítást megkötő fuvarozó által igényelt szolgáltatási adatok alapján a CMR biztosító bizonyos időszakonként felülvizsgálja a biztosítás díját. Amennyiben baleset következik be, a CMR biztosító a szerződésben vállalt feltételek alapján teljesíti a kártérítést, bizonyos feltételekhez szabva. Az egyik ilyen feltétel, hogy a kártérítés akkor lehetséges, ha a kár bekövetkezése az élő szerződés ideje alatt történik, és a kár bejelentésre kerül a biztosítónál a kár bekövetkezését követő legkésőbb hatvan napon belül.
A kártérítés díja függ a szerződésben megszabott és a szerződés alapján készült kötvényben szereplő biztosítási időszaktól, a kártérítés balesetenként és biztosított szerelvényenként meghatározott összeg erejéig esedékes.
A CMR biztosítás díja, fedezete – amelyet év elején egy összegben kell befizetni – függ az esetleges károsodását okozó tényezőktől, tehát függ az áru romlandóságától, fajtásától, mennyiségétől, és a kiindulási és célország távolságától is.